STYMULACJA BAZALNA Zdjęcie profesora Frohlich'a


koncept pedagogiczny Prof. Andreasa Fröhlich’a

 

 

 

STYMULACJA  BAZALNA   prof. Andreasa Fröhlich'a, narodziła się w latach 70-tych w Niemczech w Ośrodku Opieki Specjalnej (Landstuhl).Jest to przede wszystkim koncept rehabilitacji i wsparcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych o głębokim upośledzeniu, czyli zależnych w wielkim procencie od rodziny i osób, które pracują z nimi.


Osoby o głębokim upośledzeniu komunikują się z osobami i ze środowiskiem przede wszystkim za pośrednictwem własnego ciała i potrzebują specjalnych ofert wychowawczych, które uwzględniają ich aspekty biograficzne, ich realne i specjalne potrzeby i ich możliwości komunikacyjne. Ta propozycja pedagogiczna ma na celu przede wszystkim pobudzenie maksymalnego rozwoju osoby o głębokim upośledzeniu, proponując liczne bodźce środowiskowe i doświadczenia wielozmysłowe, które ułatwiają rozwój świadomości własnej egzystencji. Świat osób o głębokim upośledzeniu jest bardzo ograniczony i skoncentrowany przede wszystkim na bliskim kontakcie cielesnym, który daje im (choćby w minimalny sposób) możliwość poznania go.

 

STYMULACJA  BAZALNA  pomaga wyrównać brak własnych doświadczeń życiowych osoby o głębokim upośledzeniu i za pomocą propozycji własnej aktywności, waloryzuje w maksymalny sposób ruchy własne (nawet minimalne), wzmacniając w ten sposób jego sens i cel. Za pomocą własnej aktywności i odpowiednio dobranych bodźców pomaga osobie o głębokim upośledzeniu wejść w kontakt z własnym ciałem i światem zewnętrznym. Poprzez własne ciało i jego kontakt z otoczeniem ułatwia się proces ciągłych zmian między JA i ŚWIAT.


Ponadto STYMULACJA  BAZALNA  zajmuje się tworzeniem odpowiedniego, harmonijnego środowiska, które pomaga osobie percepcje samego siebie jako osoby aktywnej, nawet jeśli jest to aktywność (według naszych norm) minimalna.

STYMULACJA  BAZALNA  jest jednocześnie konceptem pedagogicznym, praktycznym i umożliwia po przejściu kursów interwencję edukacyjną w krótkim czasie. Jest przeznaczona dla następujących profesjonalistów: pedagodzy, wychowawcy, logopedzi, fizjoterapeuci etc. Kursy są prowadzone w całej Europie.Koncept ma powyżej 45 lat sprawdzonej praktyki w życiu codziennym i terapii dla dzieci, młodzieży, dorosłych i osób w starszym wieku z upośledzeniem głębokim.

 

ORGANIZACJA KURSÓW

 

POZIOM PODSTAWOWY – (18 godzin) – zapoznaje uczestników z konceptem BAZALNEJ STYMULACJI, zajmuje się opracowaniem potrzeb realnych osób z upośledzeniem i ich zaspakajaniem, szuka odpowiednich propozycji terapeutycznych ułatwiających aktywność własną dziecka, zajmuje się ponadto propozycjami stymulacji wibracyjnej, somatycznej i westybularnej i ich realizacją w procesie wychowawczym.

 

POZIOM POGŁĘBIAJĄCY– (18 godzin) – przewiduje w programie aspekty komunikacji bazalnej z osobami z głębokim upośledzeniem, kreowaniem odpowiedniego otoczenia wielozmysłowego, zajmuje się konceptem odpowiedniej relacji profesjonalnej z osobami z upośledzeniem..

 

KURSY DLA RODZICÓW- (12 godzin)  j.w.teoria ograniczona, głównie ćwiczenia . Każdy poziom kursu proponuje oprócz teorii ćwiczenia w grupie albo indywidualne wspomagające refleksje i motywacje uczestników. Ponadto prezentowane są filmy dydaktyczne. Każdy uczestnik kursu otrzymuje certyfikat wydany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bazalnej Stymulacji z siedzibą w Stuttgardzie. Rodzice otrzymują zaświadczenie od organizatora kursu

 

STYMULACJA BAZALNA W PIELĘGNACJI -( 7 godz.)- dla absolwentów stopnia podstawowego SB

 

ZABAWA BAZALNA -(5  godz.) – dla absolwentów stopnia pogłębiającego SB

STYMULACJA BAZALNA -  WIBRACJA ( 5 godz.) – dla absolwentów stopnia pogłębiającego

STYMULACJA BAZALNA  DLA  AUTYSTYKÓW (7godz.)- dla absolwentów pogłębiającego

i wibracji

 

Teresa

 

 

 

 

 

 Wysocka Teresa
 Pedagog Specjalny
 Ekspert z licencją STYMULACJI BAZALNEJ
 www.stimolazionebasale.it
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 • Pedagogiki specjalnej ( UAM Poznaǹ -dyplom 1979)
 • Post-master (3,5 letnie)- Basale Stimulation ( Niemcy- dyplom 1999)
 • Ukończyła również szkolenie w Niemczech dot. metodyki nauczania konceptu stymulacji bazalnej, prowadzone przez prof. Andreas’a Frőhlich’a - (dyplom 1999)  
 • Specjalistka Stymulacji Bazalnej w terapii, pedagogice i pielęgnacji podstawowej.
 • Osoba z 30 letnim doświadczeniem klinicznym i  ponad 20 letnim doświadczeniem dydaktycznym w stymulacji bazalnej.
 • Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Basale Stimulation® z siedzibą  w Niemczech.
 • Posiada 15 letnie doświadczenie w pracy z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami       ( Niemcy i Włochy). 
 • Od 2009 r. pracuje konceptem stymulacji bazalnej z dorosłymi   z wielorakimi niepełnosprawnościami ; autyzm, niepełnosprawność intelektualna we wszystkich stopniach ( Ośrodek w Brissago -Szwajcaria).
 • Od 2008r.również  pracuje bazalnie w klinice w Locarno (Szwajcaria) z pacjentami pourazowymi, po wylewach,   w stanie śpiączki, demencji i z pacjentami na oddziale palliatywnym, towarzysząc im w ostatniej fazie życia. 
 • Od przeszło 20 lat prowadzi szkolenia we Włoszech ( 550 kursὸw) i Szwajcarii we włoskim kantonie ( 150) dla: kadry pedagogicznej, fizjoterapeutów,lekarzy, pielęgniarek   i personelu pielęgnującego oraz dla pracowników i studentów Uniwersytetu SUPSI w Lugano Szwajcaria. 
 • Pani Teresa Wysocka jest jedyną osobą z licencją Międzynarodowego Stowarzyszenia, akredytowaną do prowadzenia kursów stymulacji bazalnej w Polsce w pełnym zakresie (stopnie :podstawowy i pogłębiający, zabawa bazalna, stymulacja bazalna w pielęgnacji i wibracja w SB),  zakończonych wręczaniem międzynarodowych certyfikatów.
 • Od 2007r. przeprowadziła w Polsce 75 kursów, podczas których przekazała wiedzę teoretyczną  i praktyczną ok. 700 polskim uczestnikom, popartą materiałami i pen- drivami z fotosami.
 • Na zaproszenie ośrodków dokonuje superwizji oraz udziela zdalnych konsultacji na podstawie przesyłanych filmów z pracy z konkretnymi pacjentami/podopiecznymi. 
 • Czuwała nad merytoryczną poprawnością tłumaczenia 4 książek nt. stymulacji bazalnej, autorstwa prof. A Frȍhlich’a wydanych w Polsce przez Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących i firmę 2can oraz patronuje sklepowi internetowemu ambienTEresa.com  pod wzgledem zaopatrzenia we właściwy sprzęt do prowadzenia terapii SB.

 

2024 rok

Planowane kursy Stymulacji Bazalnej

 

 Zgłoszenia na wszystkie kursy rozpoczynają się w niedzielę 11 lutego od godz.12.00 wyłącznie e-mailem ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

 

Nie przyjmujemy zapisów telefonicznie i przed terminem.

 

W mejlu proszę o umieszczenie:

 

-imię i nazwisko

-miejsce pracy lub uczelni

- nr tel. do kontaktu

-nazwę kursu i termin

 

Liczba uczestników na poszczególnych kursach- 20 osób. 

Listy tworzą się na podstawie kolejności mejli w poczcie stowarzyszenia. 

Osobom , dla których zabrakło miejsca na liście- proponujemy miejsce na  liście rezerwowej.                       
 

Terminy w 2024 r.  

101.    5-7.04.2024r.poziom podstawowy (18 godz.) , cena 970 zł (komplet )

          .

102.   26-28.07.2024r. poziom podstawowy (druga dodatkowa grupa- komplet )

         26.07. godz. 13.00-19.00

         27.07.godz    9.00-18.00

         28.07.godz.   9.00-12.00  

Proszę o dokonanie wpłat po zapisaniu się i naszym potwierdzeniu wpisania na listę w kwocie  połowy należności za kurs do końca lutego br. Pozostałą część należy wpłacić najpóźniej na   miesiąc przed rozpoczęciem kursu. Nr konta stoarzyszenia jest na I-szej stronie www.srnis.org

 

 Na liście rezerwowej (3) jest obecnie 6 osób. Jeśli jeszcze zgłosi się 10 osób- ogłosimy nowy trzeci termin dla poziomu podstawowego.

 A więc można sie zapisywać - nie wpłacając pieniędzy- bez gwarancji na dzisiaj uczestnictwa.(wszystko zależy od państwa chęci uczestnictwa).

 

 103. 29-31.08.2024r.-poziom pogłębiający cena 950 zł  (komplet)

        29.08 godz. 13.00-19.00

        30.08.godz. 9.00-18.00

        31.08.godz. 8.00-11.00

Jest lista rezerwowa- aktualnie 7 osób, czekamy na min. 8 chętnych, wówczas ogłosimy następny termin.

 

104.  31.08.2024r. godz. 12.00-19.00- (7 godz.),cena 400 zł:  Bazalne towarzyszenie do śmierci

       ( komplet)

   

W nowym seminarium mogą brać udział osoby, które ukończyły kursy: podstawowy i pogłębiający.  

 

105.   25.10.2024r. godz. 13.00-20.00 -pielęgnacja ( 7 godz), cena 400 zł ( 9 miejsc wolnych) 

106.   26.10 godz.7.30-12.30 wibracja (5 godz.),cena 300 zł , ( 8 miejsc wolych)

107.   26.10 godz. 13.30-20.30 SB dla autystycznych (7 godz.), cena 400zł ( 5 wolnych miejsc)

108.   27.10.2024r. godz. 9.00-16.00 - Bazalne towarzyszenie do śmierci, cena 400 zł

        ( komplet).

                                                                                                                  

Uwaga: na kursie SB dla autystyków mogą uczestniczyć

wyłącznie osoby, które ukończyły już kurs pogłębiający i wibrację.

 

Proszę o rozsądne przemyślenie zapisów  !!!

 

miejsce ul. Rocha 16 a OREW Sancja (z dworca PKP tramwajem nr, 6 lub 12  do przystanku Serafitki

 

 

 Proszę zapoznać się z listą rzeczy, jakie trzeba przywieźć ze sobą.                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Na płocie i drzwiach-żółte zafoliowane karki naprowadzające.

 

Organizator zapewnia:

 - wykładowcę -eksperta z licencją

- materiały (poziom podstawowy- długopis drivy z fotografiami)

- zachowanie procedury w zwiazku z pandemią 

- sprzęt specjalistyczny, 

- poczęstunek w przerwach (kawa, herbata, ciasteczka)

- pośredniczenie w zamówieniu odpłatnego obiadu 

- międzynarodowy cetyfikat 

 

   Uczestnicy przynoszą :

 

  POZIOM PODSTAWOWY 

- 1 dużą poduchę,

- 1 duża narzuta na łóżko lub bawełniane duże prześcieradło,

- 2 duże ręczniki,

- 2 średnie ręczniki,

- 2 małe ręczniki,

- wygodną odzież,

POZIOM POGŁĘBIAJĄCY

- 1 dużą poduchą,

- 1 duży ręcznik,

- 1 duży koc lub bawełniane prześcieradło,

- balsam do ciała,

- 10 małych przedmiotów codziennego użytku,

- aparat fotograficzny / kamera,

- wygodną odzież

 

SEMINARIUM- STYMULACJA BAZALNA W PIELĘGNACJI

- 2 duże prześcieradła,

- duży ręcznik,

- miękką i szorstką myjkę (po 1 szt),

- miękki i szorstki ręcznik ( po 1 szt.),

- balsam/lekki krem

- wygodny strój (praca na materacach)

 

 WIBRACJA

- 1 prześcieradło

- 1 ręcznik średni frotte 

- wygodną odzież

 

SB DLA AUTYSTYKÓW

- duże prześcieradło

-wygodny strój

 

DO ZOBACZENIA

  

 Hanna Pracharczyk - osoba odpowiedzialna za rekrutację      

 Marcelina Pracharczyk – Pucher - osoba odpowiedzialna za organizację